Battonya

TOP Plusz 3.1.2-21-BS1-2023-00008

Folyamatos szociális munka bővítése, továbbá gyermekkori és formális oktatási rendszeren kívüli fejlesztések Battonyán

Projekt azonosító: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BS1-2022-00013
Kedvezményezett neve: Battonya Város Önkormányzata
Támogatás összege: 457.976.530 Ft
A projekt megvalósításának kezdete: 2022. szeptember 1
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2028. december 31.
Támogatás mértéke: 100 %

A projektről

A projekt célja: A leszakadó és mélyszegénységben elő családok számára nyújtott szociális szolgáltatások körének bővítése.

Alcélok:

  1. a) A folyamatos, szociális munkások által biztosított szolgáltatások kapacitás bővítése;
  2. b) Az akcióterületen elő gyermekek részére a kitörési lehetőségek javítása a formális oktatási
    rendszeren kívüli programokkal.

Felhívásban meghatározott cél: B. Folyamatos szociális munka megteremtése

A Felhívásban meghatározott célhoz való illeszkedés bemutatása: Az integrált műveletcsoportba tartozó tevékenységek végrehajtásának alapvető feltétele, hogy az adott beavatkozás célterületén lakók élet-és lakáshelyzetének javítását célzó intézkedések a folyamatos szociális munka és a célcsoport aktív részvételén alapuló tervezés és megvalósítás eszközeivel kerüljenek megvalósításra (jelenlét típusú program). Ez azt jelenti, hogy már a beavatkozások tervezése, valamint végrehajtása során is a helyi igények feltárására, és az ott élő teljes közösség (tehát nem csak a hátrányos helyzetű, a marginalizált csoportba tartozó személyek) erejére kell épülnie a hosszútávú megoldási stratégiának. A beavatkozások végrehajtása során a lehetőségekhez mérten a célcsoportot a legteljesebb mértékben be kell vonni. A pályázat megvalósítási szakaszában a szociális munkások a munkájuk során a fenti elvárásoknak maradéktalanul eleget tesznek. A szociális munkások feladatait a szerződésük mellékletét képező munkaköri leírás tartalmazza, azonban a következőkben bemutatásra kerülnek azok a feladatok, amelyek ellátásáért a szociális munkatársak felelnek. Az ő jelenlétük és munkájuk elengedhetetlen a megvalósítás szempontjából, a célok elérése érdekében, így a partnerek a kiválasztásukra nagy hangsúlyt fektetnek.

Felhívásban meghatározott cél: D. Törekvés a kora-gyermekkori, gyermekkori és formális oktatáson kívüli fejlesztésre és oktatás fejlesztésére:

  1. b) a gyerekek minél korábbi életkorban történő fejlesztése a szülők bevonásával és az iskolai felzárkózását segítő kiegészítő oktatási és készségfejlesztési programok, különös tekintettel a Biztos Kezdet Gyerekház, tanoda és Roma Lány programokra. Mindhárom tevékenység azonos településen is végezhető amennyiben a tanoda és Roma Lány programok célcsoportja nem fedi át egymást.

A Felhívásban meghatározott célhoz való illeszkedés bemutatása: „Számíthatsz Ránk!” Egyesület – NAPFÉNY TANODA A Tanoda délután 12-18 óra között hétfőtől péntekig nyitva tart.

A tanoda célcsoportjai: elsődleges célcsoport: azok a gyermekek, akik általános iskolai vagy középfokú iskolai tanulmányokat folytatnak vagy fiatal felnőttek, akik szociokulturális szempontból kedvezőtlen helyzetűnek minősülnek, ezért jelenlegi helyzetüket az iskolai sikertelenség, jövőbeli életüket a kedvezőtlen munkaerő-piaci helyzet és a társadalmi perifériára szorulás veszélye fenyegeti.(rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők, hátrányos helyzetű gyerekek), kiemelt célcsoportnak minősül a roma/cigány gyermekek és fiatalok körében az integráció érvényesítése érdekében a köznevelésben résztvevő nem hátrányos helyzetű gyermekek. másodlagos célcsoport: A tanodás gyermekek családjaik és nem hátrányos helyzetű kortárs csoportok.

A tanoda a tanulók iskolájával együttműködve kívánja iskolai eredményességüket elősegíteni. A Tanoda olyan, a személyiségfejlődés egészét szem előtt tartó komplex szolgáltatást nyújt, melyet a köznevelési rendszerben kevésbé sikeres, a társadalmi perifériára szoruló gyermekek és fiatalok korlátozottan vagy egyáltalán nem érhetnek el. A résztvevő hátrányos helyzetű tanulók körében a végzettség nélküli iskolaelhagyás csökkentése, a képzettségi szint növelése és az iskolai sikeresség előmozdítása a minőségi oktatáshoz, neveléshez való hozzáférésének elősegítésével extrakurrikuláris tevékenységek megvalósításán keresztül. A Tanoda nem pótolja az iskolát, csak a háttérből segíti azt, hogy az ide járó gyerekeknek tanulmányi eredményük javuljon. Ennek érdekében két szálon folyik a fejlesztés: tanulássegítés valamint tartalmas szabadidős programok. A Tanoda egy olyan programot nyújt a hátrányos helyzetű családokból származó gyerekeknek, amelyek szociális, illetve kulturális okból a család nem tud biztosítani, viszont a gyermek további életéhez eredményes fejlődéséhez nélkülözhetetlenek. A battonyai Tanoda működése során megfelel a Pályázati felhívásban rögzített alábbi elvárásoknak.

Szakmai elvárások: a) A tanoda tevékenységek megvalósítása során a Felhívás előírásai mellett a gyermekek esélynövelő szolgáltatásainak szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 40/2018. (XII. 4.) EMMI rendelet (a továbbiakban: EMMI rendelet) előírásainak is meg kell felelniük.